top of page
Vi är Aurora .png

NÅ TALANG

Med universitetets mest drivna studenter är Aurora dedikerade att skapa högsta möjliga kundvärde. Sedan 2018 har Aurora levererat långsiktiga kundvärden och hjälpt företag utveckla sina verksamheter. Med erfarenhet från över 100 uppdrag och kunskap från 45 studentkonsulter är vi redo att bidra med nytänkande lösningar till ett förmånligt pris.

9.5/10

Snittbetyg våra kunder gett oss från Auroras 100+ uppdrag, ett bevis på kvalité.

45

Vår organisation består av 45 drivna studentkonsulter från olika studieår, utbildningar och bakgrund.

100

Sedan Aurora Studentkonsulter startades år 2018 har totalt över 100 uppdrag genomförts och levererats åt våra kunder.

9.5/10

En hög genomsnittlig kundnöjdhetsindex på 9.5/10 bevisar Auroras höga kvalité.

Tjänster

Loggan+text.png

VERKSAMHETS-UTECKLING

KUNDNÖJDHETS-ANALYS

MARKNADS-ANALYS

Webbutveckling &
UI-design

Prototyping och Visualisering

Produktutveckling &
 UX-design

Vi är Aurora .png

Vad kunder säger:

“Vi på ditwin var mycket nöjda med det slutliga resultatet och kan varmt rekommendera Aurora Studentkonsulter för framtida uppdrag”.
ditwin_1200px.png
Skärmbild 2022-02-08 165641.png

Kundnöjdhet

Ditwin kontaktade Aurora Studentkonsulter för att analysera hur nöjda Ditwins kunder är med deras leveranser.  

Resultat: Projektleveransen bestod av kvantitativ samt kvalitativ data från ditwins kunder.

“Vi på ditwin var mycket nöjda med det slutliga resultatet och kan varmt rekommendera Aurora Studentkonsulter för framtida uppdrag”.

Thomas Marklund,
VD ditwin

Ditwin erbjuder helhetslösningar och tjänster för virtuell produkt- och produktionsutveckling med hjälp av PLM, CAD, CAM, CAE och DM.

Skärmbild 2022-02-09 125523_edited.jpg

Marknadsvalidering

LTU Business kontaktade Aurora Studentkonsulter för att marknadsvalidera en ny idé kring marknadsföring vid landsvägar. För att förstå kundernas intresse och behov genomfördes kundundersökningar i samtal med identifierade intressenter.

Resultat: Resultat från kundundersökningarna användes som beslutsunderlag för att bestämma om idén skulle fortsätta att undersökas.

“Jag är väldigt nöjd med undersökningen som Aurora Studentkonsulter genomförde. Jag upplevde dem som mycket professionella, lyhörda och effektiva.”

Kent Mrozek,
Kommersialiseringscoach på LTU Business 

Skärmbild 2022-02-08 192359_edited_edited.jpg

Konkurentanalys

BuildFlow kontaktade Aurora Studentkonsulter för att analysera priser inom byggvaruhandeln. I arbetet inhämtades prisdata för att kunna göra djupare analyser kring prisbild och trender.

Resultat: Presentation gällande prisläget inom byggvaruhandeln.

BuildFlow är nordens största tjänsteplattform som kopplar samman samtliga aktörer i sälj och inköpsprocessen av byggmaterial. 

Vi är Aurora .png

KONTAKTA OSS

Tullgatan 27, Luleå, 97239
info@aurorastudentkonsulter.se  |  Tel: +46 72 316 26 82

Tack för ditt meddelande!

bottom of page